Вирусът на маймунската шарка е заболяване, причинено от вируса, наречен mpox, което протича със сърбящ кожен обрив, предизвиква треска и може да се предава от човек на човек. Вирусът на маймунската шарка, който се появява като вирусно заболяване по времето, когато последиците от пандемията от ковид-19 все още не са преодолени, се е превърнал в пандемия в Африка в момент, който ще доведе до обявяването на извънредно положение в наши дни (август 2024 г.). Вирусът на маймунската шарка, който проявява симптоми като кожен обрив, треска, подуване на лимфните възли, мускулни болки и дихателни проблеми, е вирус, който може да се предава от човек на човек, а понякога и от животни. Няма специфично лечение за вируса на маймунската шарка. Лекарствата, използвани при вируса на маймунската шарка, са предназначени за облекчаване на симптомите и оплакванията, причинени от вируса. 

Съдържание

  • Какво представлява вирусът на маймунската шарка (MPOX)?
  • Какви са генотиповете на вируса на маймунската шарка?
  • Как се предава вирусът на маймунската шарка (MPOX)?
  • Какви са симптомите на вируса Monkeypox (MPOX)?
  • Как се диагностицира вирусът Monkeypox (MPOX)?
  • Как да избегнем вируса на маймунската шарка (MPOX)?
  • Как се лекува вирусът на маймунската шарка (MPOX)?
  • Каква е разликата между маймунската и варицелата?
  • Често задавани въпроси за вируса на маймунската шарка (MPOX)

Какво представлява вирусът на маймунската шарка (MPOX)?

Вирусът на маймунската шарка (MPOx) е зоонозно заболяване, което се среща предимно в Централна и Западна Африка, принадлежи към рода Orthopoxvirus и обикновено се предава на хората чрез директен контакт с кожни лезии или телесни течности на заразен човек или животно. Симптомите, причинени от вируса на маймунската шарка, включват треска, главоболие, подуване на лимфните възли, болки в мускулите и умора. Друг типичен симптом са обривите, които обикновено се появяват по лицето, ръцете, краката и устата и след известно време се превръщат в лезии, изпълнени с течност. 

Въпреки че вирусът на Mpox е част от същото семейство вируси като вируса на вариолата, който причинява вече остарялата дребна шарка, последиците от него са по-леки и рядко са фатални. Въпреки че е наречена „маймунска шарка“, източникът на заболяването е неизвестен, но е известно, че африканските гризачи и нечовекоподобните примати (като маймуните), където е по-разпространена, са носители на вируса и могат да го предадат на хората.

Въпреки че първият случай при човек е регистриран през 1970 г., светът чува името на този вирус с епидемията през 2022 г. 

маймунската шарка (mpox) може да се предаде при близък и продължителен контакт със заразен пациент, полов акт, контакт с лезии и дихателни пътища, а от животни на хора се предава при пряк контакт с кръв, телесни течности, лезии по кожата или лигавицата на заразени животни, ухапвания и одрасквания.

Клиничната картина на заболяването се характеризира с висока температура, главоболие, мускулни болки, подуване на лимфните възли и слабост и липса на енергия. Кожните обриви започват да се появяват в рамките на 3 дни след симптома на треската. Най-често срещаните симптоми са обрив, треска, главоболие, мускулни болки и подуване на лимфните възли.

Какви са генотиповете на вируса на маймунската шарка?

Вирусът на маймунската шарка, наричан още Mpox, има два различни генотипа. Централноафриканският щам, който е наблюдаван в Централна Африка от август 2022 г., е наречен тип I (Clade I), а щамът от басейна на Конго/Западна Африка, наблюдаван в Западна Африка, е наречен от СЗО тип II (Clade II).

Щамът от тип II също така се разделя на тип IIa и тип IIb. В исторически план централноафриканският щам е причинявал по-тежки заболявания от западноафриканския щам и е съобщаван като относително по-заразен. От 2022 г. и засягайки целия свят, вирусът на маймунската шарка се определя като Кладе IIb, докато случаите, съобщени от Демократична република Конго и околните държави след септември 2023 г., принадлежат към групата на Тип II.

От юни 2024 г. СЗО счита за подходящо вирусът да бъде наречен Тип Ib поради разпространението му по света и клиничните различия, показани от щама Тип I при неотдавнашното увеличаване на случаите. Тъй като се смята, че този щам може да е по-заразен и клиничното протичане да е по-тежко, СЗО обяви извънредна ситуация.

Как се предава вирусът на маймунската шарка (MPOX)?

Вирусът на маймунската шарка (MPOx) се предава при пряк контакт с кръв, телесни течности, кожни или лигавични лезии на заразени животни, ухапване, одраскване, консумация на сурово или недостатъчно сготвено месо от заразени животни. Методът на предаване от човек на човек е контактът кожа-в-кожа, като полов акт със заразен човек, целувка, разговор лице в лице за дълго време, което позволява разпространението му чрез капчици, и използването на предмети като заразени дрехи, чаршафи, кърпи. Малките диви животни, като катерици, плъхове и мишки, е по-вероятно да се заразят с вируса на Mpox.

Вирусът на маймунската шарка се предава чрез

  • Контакт с кожата (докосване, целуване, полов акт)
  • Слюнката на животните, одраскването, ухапването или яденето на месо от животното също е начин за предаване на вируса от животно на човек.
  • Контакт със заразени предмети, като спално бельо и кърпи
  • Разпространение на респираторни капчици при продължителен близък контакт
  • Предаването от майка на бебе може да се предаде на детето по време и след бременност и раждане чрез близък контакт.

Какви са симптомите на вируса на маймунската шарка (MPOX)?

Симптомите на вируса на маймунската шарка включват обрив, треска, подуване на лимфните възли, главоболие, болки в гърба, мускулни болки и слабост. Обривите, причинени от заболяването, са сърбящи и концентрирани особено по лицето и крайниците, по-често по лицето, дланите и стъпалата на краката. Обривът може да засегне гениталната област, лигавиците на устната кухина, прозрачната тъкан на окото и роговицата.

Симптомите, причинени от вируса на маймунската шарка, включват следното:

  • Треска
  • Кожен обрив
  • Подуване на лимфните възли (лимфаденопатия)
  • Интензивна умора
  • Болки в мускулите
  • Болки в гърба
  • Главоболие

Обривът, причинен от вируса на маймунската шарка, може да изглежда като плоски, червени подутини, които могат да бъдат болезнени. След това тези подутини се превръщат в мехури, които се пълнят с гной, след което се разраняват и падат. Целият процес може да отнеме от две до четири седмици. Докато този процес не приключи, т.е. докато обривите не се покрият с коричка и не отпаднат, все още можете да предавате вируса.

Колко време е необходимо, за да се появят симптомите на маймунската шарка?

Симптомите на вируса на маймунската шарка обикновено се появяват в рамките на 3 седмици от заразяването, а ако лицето вече е започнало да проявява симптоми на едра шарка, например грип, обривът обикновено се развива след 1-4 дни. Данните за заболяването показват също, че хората могат да предадат вируса дори 4 дни преди да започнат да проявяват симптоми.

Как се диагностицира вирусът на маймунската шарка (MPOX)?

Тъй като проявява симптоми, които могат да бъдат сходни със симптомите, причинени от заболявания като варицела, морбили, бактериални кожни инфекции, краста, херпес, сифилис, е необходимо да се направи тест за откриване на вируса на маймунската шарка. Вирусът на маймунската шарка може да бъде диагностициран с тест PCR (полимеразна верижна реакция), като се използват тъканни проби, взети от кожната лезия. Ако не се е образувала кожна рана и не може да се вземе проба, е възможно да се вземе и анален или ректален тампон.

Възможно е да Ви бъде поискано и кръвно изследване, за да се провери дали имунната Ви система произвежда антитела.

Как да се предпазите от вируса на маймунската шарка (MPOX)?

Наблюдението, т.е. системните наблюдения върху вируса и бързото идентифициране на нови случаи, е от решаващо значение за контролиране на епидемията. По време на епидемии близкият контакт със заразени лица е най-важният рисков фактор за заразяване с вируса на маймунската шарка. 

Въпреки че вирусът на маймунската шарка се среща рядко, е необходимо да се вземат тези предпазни мерки, за да се сведе до минимум рискът от заразяване с него, особено при пътуване:

  • Ваксинирайте се (ваксините, разработени за дребна шарка, предпазват и от маймунска шарка).
  • Стойте далеч от хора, които проявяват симптоми на вируса, особено избягвайте контакт с кожата.
  • Не докосвайте спалното бельо, кърпите или дрехите на човек, за когото знаете, че е болен.
  • Ако сте били в контакт с болен, мийте често ръцете си с вода и сапун или ги почиствайте с дезинфектант за ръце на алкохолна основа.
  • Избягвайте животни, които могат да пренасят вируса.

Как се лекува вирусът на маймунската шарка (MPOX)?

Няма специфично лечение за вируса на маймунската шарка, но поради сходството му с дребната шарка, антивирусните лекарства, разработени за защита от дребна шарка, могат да се използват за лечение на маймунската шарка. Целта на лечението при човек, заразен с вируса на маймунската шарка, е да се контролират и премахнат симптомите като болка и рани, причинени от заболяването. 

Ако проявявате симптоми на заболяването, много е важно бързо да се свържете със здравно заведение и да получите ранно лечение.

Ваксината срещу дребна шарка предпазва ли от маймунска шарка?

В ръководството за варицела, публикувано от Министерството на здравеопазването, се посочва, че ваксините, използвани срещу дребна шарка, осигуряват известна степен на защита и срещу варицела. 

Няколко наблюдателни проучвания показват, че ваксинацията срещу дребна шарка е с приблизително 85% ефективност за предпазване от маймунска шарка при ваксинираните с ваксина срещу дребна шарка, когато ваксината срещу дребна шарка се прилага рутинно. Следователно тези, които преди това са били ваксинирани срещу дребна шарка, може да имат по-леко заболяване или да са защитени от маймунска шарка. 

Следата от ваксинация върху горната част на предмишницата е добър индикатор за предишна ваксинация срещу дребна шарка. Ако хората не си спомнят, че са били ваксинирани, могат да потърсят този белег на ръцете си. В същото време антивирусните средства, разработени за лечение на дребна шарка, се използват и за лечение на маймунска шарка.

Каква е разликата между маймунската и варицелата?

Двете заболявания, които имат сходни симптоми, имат някои основни разлики, които са следните:

  • варицела е херпесен вирус, докато морбили е херпесен вирус.
  • Варицелата е много по-заразна и се разпространява много по-бързо
  • Обикновено варицелата се лекува в рамките на 2 седмици, докато при маймунската шарка възстановяването отнема 2-4 седмици

Често задавани въпроси относно маймунската шарка (MPOX)

Каква е историята на маймунската шарка (вирус MPOX)?

Вирусът, известен като вирус на маймунската шарка, но по-късно преименуван на MPOX, тъй като не е било възможно да се свърже пряко с маймуните, е наблюдаван за първи път като поражение при маймуни, докарани от Демократична република Конго в Копенхаген като опитни животни през 1958 г. Въпреки че симптомите на вируса са наблюдавани за първи път при маймуни, маймуните не са естествените гостоприемници на вируса. Днес случаите се увеличават особено в Демократична република Конго и Централна и Западна Африка.

Към кое вирусно семейство принадлежи вирусът на маймунската шарка?

Вирусът на маймунската шарка (MPOX) принадлежи към семейството на ортопокс вирусите. В ендемичните страни огнищата на маймунска шарка възникват в резултат на пряк контакт със заразени животни и животински продукти, а предаването от човек на човек се ограничава до близък контакт в рамките на семейството. През 2022 г. в огнището, наблюдавано извън ендемичните страни и засегнало много държави, на преден план е било предаването по полов път.

Колко дълъг е инкубационният период на маймунската шарка?

Известно е, че инкубационният период на вируса на маймунската шарка е 1-21 дни, обикновено 1-2 седмици. Заболяването, което е безсимптомно през този период, се появява след инкубационния период с предшестващи симптоми и признаци като повишена температура, мускулни болки, изключителна слабост, увеличени лимфни възли и главоболие. Симптомите обикновено се появяват по лицето, крайниците, дланите, стъпалата на краката и гениталиите.

Убива ли вирусът на маймунската шарка (mpox)?

Въпреки че вирусът на маймунската шарка е по-лек от дребната шарка и смъртните случаи са редки, има случаи, които са довели до смърт. Но ако проявите някой от симптомите, имате добри шансове да се възстановите, ако бързо се обърнете към лекар.

Колко време е необходимо, за да се възстановите от вируса на маймунската шарка (mpox)?

Това е самоограничаващо се заболяване със симптоми, които обикновено продължават 2-4 седмици. Общите симптоми включват повишена температура, сърбящ кожен обрив, подуване на лимфните възли и слабост. В зависимост от тежестта на заболяването вирусът на маймунската шарка може да причини тежки случаи. Ако обривът изсъхне и падне след излагане на вируса, заболяването обикновено е отминало. 

Какво трябва да се направи, за да се намали рискът от предаване на вируса от човек на човек?

Световната здравна организация (СЗО) заявява, че въз основа на наличната към момента информация трябва да се избягва близък контакт с хора, които проявяват симптоми на заболяване, причинено от вируса, и тези пациенти трябва да бъдат изолирани.

Как може да се намали рискът от предаване на вируса от животни на хора?

За да се предпазите от вируса на маймунската шарка, трябва да се внимава да се избягва контакт с болни животни и техните тъкани. Ако контактът е необходим, трябва да се носят ръкавици и друго защитно облекло. Важно е хората да стоят настрана от заразени животни, когато това е възможно.

Нова болест ли е маймунската шарка (mpox)?

Заболяването, причинено от вируса, не е ново. Предизвиканото от вируса заболяване, което е наблюдавано при маймуни през 1958 г., се появява за първи път при хора през 1970 г. в Демократична република Конго.

Защо вирусът на маймунската шарка (mpox) е станал важен?

С броя на случаите, наблюдавани напоследък в 75 държави, възможността за по-нататъшно разпространение на болестта направи вируса на маймунската шарка важен. Световната здравна организация обръща внимание и на бързото нарастване на броя на случаите, наблюдавани извън Африка. В Турция досега е регистриран само един случай на маймунска шарка.

Предава ли се вирусът на хората предимно от маймуни?

Думата „маймуна“ в наименованието не трябва да води до схващането, че вирусът се предава само от маймуни. Заболяването може да се предаде по-скоро от гризачи като мишки и плъхове и катерици, отколкото от маймуни.

Доколко ефективен е сексуалният контакт?

Вирусът на маймунската шарка заразява хората чрез „близък контакт“ с капчици. По данни на Световната здравна организация вирусът на маймунската шарка се разпространява и чрез полов контакт. Макар да се посочва, че трябва да се избягват незащитени полови контакти, не бива да се смята, че това заболяване е само полово предавана болест.

Как най-често се предава вирусът на маймунската шарка (mpox)?

Съществува възможност за предаване на заболяването от закрити места, където хората могат да ходят колективно и претъпкани, колективно използвани закрити басейни, сауни, парни бани, турски бани и джакузита. Ако е възможно, хората със съмнение за заболяване не трябва да посещават тези места. Особено в баните не трябва да се осъществява близък контакт с лица, за които има съмнение за заболяване, и не трябва да се извършват апликации като масаж с пяна и скраб.

Може ли маймунската шарка да се предаде лице в лице?

За предаването на маймунската шарка от човек на човек е важен продължителният близък контакт кожа до кожа. Важни пътища за предаване на инфекцията са директният контакт със секрети (включително полови екскременти) на заразеното лице (например прегръщане, масаж, сексуален контакт при контакт с лезии), директният контакт с кожа или лигавици (например лигавиците на очите, носа, устата), чиято цялост е нарушена от кожни лезии, или близкият контакт с предмети (спално бельо, кърпи и др.), наскоро замърсени с кожни лезии. Този вид контакт обикновено представлява риск за хора, които споделят една и съща къща, хора, които прекарват дълго време в непосредствена близост в затворена среда, и здравни работници, които влизат в контакт със заразен човек, без да използват лични предпазни средства. 

Има ли вирус на маймунска шарка (mpox) в Европейски съюз?

Да, вирусът на маймунска шарка (mpox) присъства в Европейския съюз. През 2022 г. в ЕС и по света бяха докладвани голям брой случаи на заболяването, включително в държави, където маймунската шарка не е била разпространена преди това. По време на епидемията през 2022 г. в ЕС/ЕИП са съобщени над 20 000 случая, като тези случаи не са били свързани с пътувания до места, където в миналото е било известно, че циркулира вирусът на маймунската шарка.

Кои са естествените гостоприемници на маймунската шарка (mpox)?

Въпреки че естествените гостоприемници и начинът на разпространение на вируса все още не са изяснени, смята се, че гризачи като катерици, опосуми, костенурки и примати са сред животните, податливи на вируса на маймунската шарка.

Същата ли е маймунската шарка като варицелата?

маймунската шарка, наричана още mpox, е ортопокс вирус, докато варицелата е херпес вирус. От друга страна, варицелата е много по-заразна от маймунската шарка. По отношение на времето за възстановяване варицелата обикновено се лекува в рамките на 2 седмици, докато времето за възстановяване на маймунската шарка се оценява на 2-4 седмици.

Кой е най-основният начин за предпазване от маймунска шарка?

Най-основният начин за предпазване от маймунска шарка е да се поддържа хигиена на ръцете. Препоръчва се ръцете да се мият често със сапун и вода или да се използва антисептик за ръце на алкохолна основа. Особено важно е да се осигури хигиена на ръцете след контакт с повърхности, използвани от пациента.

Може ли маймунската шарка да се предаде от майка на бебе?

Проучванията показват, че вирусът на маймунската шарка може да се предаде от майка на бебе както преди, така и по време на раждането.

Има ли специално лечение за маймунска шарка?

Понастоящем няма специално лечение за маймунска шарка. Въпреки това, поради генетичното сходство между вирусите, антивирусните лекарства, използвани за лечение на дребна шарка, могат да се използват при лечението на маймунска шарка, въпреки че ефективността им не е напълно доказана. В САЩ в избрани групи се използва ваксина срещу маймунска шарка, приготвена с помощта на вируса на ваксината срещу дребна шарка.

маймунската шарка или дребната шарка са по-заразни?

Обривът при маймунската шарка е подобен на обрива при дребната шарка, която през 1980 г. е обявена за ликвидирана в световен мащаб от Световната здравна организация (СЗО). маймунската шарка е по-малко заразна от дребната шарка и протича по-леко.

Може ли яденето на сурово месо да причини маймунска шарка?

Яденето на сурово или недостатъчно сготвено месо от заразени животни и други продукти от заразени животни е важен рисков фактор за заразяване с болестта. Ухапването от заразено животно и нараняванията, при които е нарушена целостта на кожата, също са рискови по отношение на предаването. Хората, живеещи в гористи райони в Западна и Централна Африка или в близост до тях, където инфекцията е по-интензивна, също могат да бъдат косвено изложени на контакт със заразени животни. В същото време, тъй като консумацията на сурово месо е по-разпространена в този регион, рискът също е по-висок. 

Свържи се
Фейсбук Месинджър Ватсап Вайбър Telegram Телефон Е-поща