Ракът на стомаха, един от най-разпространените видове рак в нашата страна, е често срещан и в света. Ракът на стомаха, който се среща по-често при мъжете, е известен като най-разпространения вид рак след рака на белия дроб. Рисковите фактори, които причиняват рак на стомаха, обикновено се разделят на контролируеми и неконтролируеми. Докато тютюнопушенето може да се разглежда като контролируем рисков фактор, генетичните фактори са сред неконтролируемите рискови фактори. Въпреки че рискът от рак на стомаха се увеличава с възрастта, рискът от рак на стомаха може да се увеличи над 50-годишна възраст. Ракът на стомаха, диагностициран в ранен стадий, може да бъде напълно излекуван, както и всеки друг рак. Специалистът по обща хирургия и онкологична хирургия на болница „Мемориал Диарбекир“ оп. д-р Муслух Хаксевен даде информация за рака на стомаха.

Съдържание

  • Тези симптоми може да са предвестник на рак на стомаха
  • Кои са най-често срещаните пациенти с рак на стомаха?
  • Лапароскопската хирургия осигурява комфортно и бързо възстановяване

Тези симптоми могат да са предвестник на рак на стомаха

Симптомите на рак на стомаха могат да варират при различните хора. При някои хора, тъй като развитието на рака на стомаха е много бавен процес, може да не се появят никакви оплаквания в продължение на години. При рака на стомаха в ранен стадий може да се появят симптоми и находки, подобни на оплакванията, които се появяват при наличие на стомашни язви. Тези симптоми обикновено са: ранно засищане по време на хранене, проблеми с преглъщането, прекомерно подуване на корема след хранене, постоянно желание за оригване, киселини, лошо храносмилане, което не преминава, болки в стомаха, болки на гръдната кост, кърваво повръщане. Когато тези оплаквания се появяват по принцип, те могат да бъдат объркани със симптомите на различни и прости проблеми. Не бива обаче да се забравя, че при лица, изложени на риск от рак на стомаха, е необходимо допълнително изследване и преглед, особено при наличие на проблеми с преглъщането и оригването. В случаите, когато ракът на стомаха прогресира, могат да се появят и по-тежки симптоми, различни от тези оплаквания. Тези симптоми могат да бъдат изброени като анемия, натрупване на течност в стомаха, потъмняване на цвета на изпражненията, слабост, загуба на апетит, неволна загуба на тегло.

Кой е най-предразположен към рак на стомаха?

- Над 50-годишна възраст рискът от рак на стомаха се увеличава.

- Ракът на стомаха се среща по-често при някои раси.

- Рискът от рак на стомаха се удвоява при пушачите. Ракът се появява особено в областта на връзката стомах - хранопровод.

- Ракът на стомаха се среща по-често при тези, които консумират пушени и пушени храни, осолена риба, месо и мариновани зеленчуци. Сушените меса съдържат много нитрати. Консумацията на много плодове и зеленчуци предпазва от рак на стомаха.

- Хората с пернициозна анемия, дължаща се на недостиг на витамин В12, развиват по-често рак на стомаха.

- Рискът от развитие на рак на стомаха е по-висок при тези, които преди това са претърпели операция на стомаха.

- Въпреки че причината за това не е известна, при хората с кръвна група А са регистрирани повече случаи на рак на стомаха.

- Хората, които са носители на мутации на наследствените гени за рак на гърдата BRCA1 или BRCA2, могат да имат по-висок риск от рак на стомаха.

- Ракът на стомаха се среща по-често при пациенти с полипи в стомаха, червата, носа, белите дробове и пикочния мехур.

- При някои случаи на рак на стомаха има анамнеза за EBV инфекция.

- Работниците във въгледобивната, металургичната и каучуковата промишленост са с по-висок риск от рак на стомаха.

- Пациентите с хроничен атрофичен гастрит могат да развият рак на стомаха с течение на времето.

Лапароскопската хирургия осигурява комфортно и бързо възстановяване

Въпреки че приоритет при рака на стомаха е правилната диагноза и определянето на стадия, ранната диагноза е много важна. Както и при другите видове рак, лечението на рака на стомаха се оценява в мултидисциплинарни туморни съвети в зависимост от стадия на рака и се планира по най-точния за пациента начин. При хората, които се обръщат към лекаря с някакво оплакване или симптом, първо, след подробен преглед, започва етапът на изследване. След физикалния преглед в ранния период може да няма никакви находки или да се срещнат различни находки от прегледа в зависимост от етапа на диагностициране. След като се определи клиничният стадий, могат да се извършат допълнителни изследвания, като например кръвни изследвания, ендоскопия, томография, ПЕТ/КТ. При хората с ранна диагноза обикновено може да се приложи приоритетно хирургично лечение. При хора, диагностицирани в напреднал стадий, приоритет е лечението с химиотерапия, а на по-късен етап може да се предпочете хирургична операция. В случаите, изискващи хирургична намеса, могат да се извършват лапароскопски операции с помощта на технологията, разработена през последните години. Лапароскопските операции са предпочитани, тъй като са изгодни, удобни и по-малко болезнени. При лапароскопските операции, поради отворените малки отвори в тялото, следоперативните болки и страдания се усещат по-слабо и хората могат да се възстановят бързо след операцията.

Свържи се
Фейсбук Месинджър Ватсап Вайбър Telegram Телефон Е-поща